معرفی تجهیزات استودیویی، از مبتدی تا حرفه ای

معرفی تجهیزات استودیویی، از مبتدی تا حرفه ای

در دسته بندی : راهنمای خرید

هنگامی که به ساخت یک استودیو فکر می کنید، احتمالا این کار را بسیار سخت و طاقت فرسا خواهید دانست؛ چرا که استودیو ها از تجهیزات بسیار مختلف و متنوعی تشکیل شده اند که هر کدام با دیگری تفاوت دارد؛ اما در واقع ساخت یک استودیو از آن چیزی که شما فکر می کنید آسان تر است. در حالی که لیست تجهیزات استودیویی بسیار طولانی است؛ ولی در واقع شما تنها به چند مورد از آن ها برای ساخت یک استودیو اتاق خواب یا یک استودیو خانگی نیاز خواهید داشت تا بتوانید کار خود را شروع کنید. در این مقاله در مورد این که چگونه می توانید استودیو خود را راه اندازی کنید توضیح خواهیم داد.

آیا ساخت یک استودیو ضبط خانگی می تواند برای فرد کمی ارزان تر تمام شود؟

همان طور که می دانید ورود به دنیای موسیقی چه به صورت حرفه ای و چه برای سرگرمی برای هر فردی گران تمام می شود؛ به همین دلیل اکثر نوازندگان و خوانندگانی که بودجه کمی دارند، سعی می کنند تا ارزان ترین راه ممکن برای ساخت و خرید تجهیزات استودیویی را پیدا کنند.

برای ساخت یک استودیو ضبط نیاز به برنامه ریزی، تحقیق و مقداری بودجه دارید. همچنین آشنایی با اصول اولیه تجهیزات مورد نیاز و هزینه های آن ها به شما کمک می کند تا بهترین مدل های تجهیزات را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید.

قبل از این که شروع به راه اندازی یک استودیو کنید، باید این را بدانید که کیفیت کلی استودیو شما بر اساس موارد زیر بررسی می شود:

 • تجهیزات شما
 • آکوستیک اتاق
 • برق و شبکه
 • رایانه
 • رابط های صوتی
 • میزان راحتی
 • امنیت و دسترسی

مدل های مختلف استودیو

اگر بخواهیم به طور کلی نگاه کنیم، بر اساس تجهیزات استودیو ، تمامی استودیو ها به دو دسته خانگی و استودیو های حرفه ای دسته بندی می شوند؛ اما اگر بخواهیم باز هم دقیق تر وارد ماجرا شویم، می توانیم استودیو ها را بر اساس میزان تجهیزات آن ها به چهار دسته کلی تقسیم کنیم که هر کدام دارای ابزار آلات خاصی برای ضبط انواع خاصی از موسیقی ها و صدا ها هستند.

قبل از این که استودیو را راه اندازی کنید، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید استودیو شما قرار است تجاری باشد یا برای استفاده های شخصی به آن نیاز دارید. به طور کلی استودیو ها به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

 • استودیو های اتاق خواب
 • استودیو های خانگی
 • استودیو های نیمه حرفه ای
 • استودیو های حرفه ای

در ادامه در مورد تجهیزات استودیویی هر کدام و ویژگی های هر نوع استودیو توضیح خواهیم داد.

استودیو ضبط اتاق خواب

تجهیزات استودیویی

با توجه به افزایش بسیار زیاد نوازندگان و تهیه کنندگان موسیقی مستقل استودیو های اتاق خواب نیز به محبوبیت زیادی رسیده اند. اکثر این افراد تمامی تغییراتی را که می خواهند به کمک یک رایانه روی صدا ایجاد می کنند. راه اندازی یک استودیو خانگی نیاز به تجهیزات استودیویی زیادی ندارد؛ به همین دلیل امکان راه اندازی این دست از استودیو ها تقریبا برای تمامی افراد حتی با بودجه کم امکان پذیر است.

استودیو اتاق خواب همان طور که از نامش نیز پیداست یک استودیو ساده و کوچک است. استودیو های اتاق برای کسانی که به تازگی وارد دنیای موسیقی شده اند و می خواهند کار خود را بدون سرمایه گذاری زیاد بیاموزند، گزینه مناسبی محسوب می شود.

ضروری ترین تجهیزاتی که برای راه اندازی استودیو خانگی نیاز دارید شامل موارد زیر می شود :

 • رایانه
 • رابط صوتی
 • میکروفون
 • هدفون
 • نرم افزار ضبط
 • اسپیکر مانیتورینگ یا مانیتور های استودیویی

استودیو خانگی

تجهیزات استودیویی

استودیو های خانگی دارای تجهیزات استودیویی بیشتری نسبت به استودیو های اتاق خواب هستند. این دست از استودیو ها در اتاق های بزرگ تر و مستقل راه اندازی می شوند. استودیو خانگی برای کسانی که به کیفیت بالا و حرفه ای نیاز دارند تا حدودی مناسب است.

درست مثل استودیو اتاق خواب استودیو خانگی نیز به تجهیزاتی مانند رایانه، رابط صوتی، میکروفون، هدفون، نرم افزار های ضبط؛ اسپیکر مانیتورینگ و مانیتور های استودیو نیاز دارد. همچنین بسته به بودجه خود می توانید از تجهیزات آکوستیک اتاق برای کنترل و کاهش هر چه بیشتر صدا و انعکاس و ایجاد امواج  استفاده کنید. در بین تجهیزات استودیویی افراد می توانند با توجه به میزان بودجه ای که دارند، عایق های صدا نیز برای جلوگیری از ورود صدای اتاق به محیط بیرون استودیو تهیه کنند. در حال حاضر محبوب ترین تجهیزات آکوستیک و عایق های صدا معمولا از جنس فوم و وینیل می باشد.

استودیو های نیمه حرفه ای

استودیو های نیمه حرفه ای

بعد از استودیو های خانگی، استودیو های نیمه حرفه ای می آیند که بیشتر جنبه تجاری دارند و برای اجاره به نوازندگان و خوانندگان حرفه ای ساخته می شوند. استودیو های نیمه حرفه ای با توجه به تجهیزات استودیویی که دارند یک گزینه بسیار مناسب برای ضبط حرفه ای و با کیفیت بالا هستند. راه اندازی این دست از استودیو ها به تجهیزات زیادی نیاز دارد؛ به همین دلیل باید  بودجه زیادی داشته باشید. در صورتی که بتوانید چنین استودیویی را راه اندازی کنید، می توانید آن را به صورت اجاره ای در اختیار افرادی که توانایی ساخت استودیو حرفه ای را ندارند قرار دهید و کسب درآمد کنید.

برای راه اندازی یک استودیو نیمه حرفه ای به تجهیزات استودیویی حرفه ای نیاز دارید؛ برای مثال رابط صوتی پیشرفته Apollo یا RME Fireface UFX، میکروفون، مانیتور استودیویی و نرم افزار ضبط حرفه ای مانند لاجیک پرو می توانند انتخاب های مناسبی باشند. همچنین یک استودیو نیمه حرفه ای ممکن است که دارای تجهیزات زیر نیز باشد:

 • یک اتاق اختصاصی برای میکس و ویرایش صدا
 • یک اتاق اختصاصی برای ضبط یا اتاق زنده برای به حداقل رساندن بازتاب و صدا ها و نویز های بیرونی
 • یک میکسر دیجیتال برای میکس و پردازش صدا در اتاق کنترل
 • یک کنترلر MIDI برای کنترل نرم افزار و سخت افزار در داخل استودیو

استودیو های ضبط حرفه ای

استودیو های ضبط حرفه ای

استودیو های ضبط حرفه ای نه تنها به تجهیزات استودیویی حرفه ای نیاز دارند، بلکه باید توسط بهترین متخصصان صدا که تجربه زیادی در استفاده از تجهیزات و راه اندازی استودیو دارند طراحی شوند. به همین دلیل می توان گفت که توان ساخت یک استودیو ضبط حرفه ای برای عموم مردم تقریبا غیر ممکن است.

از استودیو های حرفه ای تولیدکنندگان و نوازندگان ماهر استفاده می کنند تا یک محتوای صوتی با درجه حرفه ای تولید کنند. استودیو های حرفه ای معمولا دارای تجهیزات بسیار پیشرفته ای مانند رابط های صوتی پیشرفته، میکروفون های حرفه ای، بهترین کیبورد های MIDI، میکسر های رده بالا هستند و هرچه را برای تولید یک محتوای صوتی حرفه ای نیاز است، دارند. تجهیزات استودیویی مورد استفاده در استودیو های حرفه ای بسیار گران قیمت هستند؛ به همین دلیل راه اندازی این دست از استودیو به بودجه بسیار زیادی نیاز دارد.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی استودیو

برای راه اندازی یک استودیو به تجهیزات مختلفی نیاز خواهید داشت. در ادامه برخی از مهم ترین تجهیزات یک استودیو را نام خواهیم برد.

رایانه

امروزه تمامی استودیو ها حتی ساده ترین آن ها نیز دیجیتال هستند؛ به همین دلیل یکی از اصلی ترین تجهیزات استودیویی رایانه است. شما باید تمرکز خود را روی انتخاب یک رایانه خوب بگذارید که بتواند به خوبی کار های ضبط، ویرایش، میکس صدا و اجرای برنامه ها و اعمال افکت ها را روی صدا انجام دهد.

شما می توانید رایانه را به صورت آماده مانند اپل مک های اپل خریداری کنید یا با خرید قطعات مختلف رایانه و سر هم کردن آن ها یک کامپیوتر داشته باشید. برای این که سرعت خوبی در حین اجرای برنامه DAW داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که رایانه ای با حافظه ذخیره سازی SSD و رم خریداری کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم پردازنده رایانه خود را نیز از مدل های نسل جدید Intel Core i7 یا i9 اینتل انتخاب کنید.

در حین خرید تجهیزات استودیویی به خصوص رایانه به نوع و تعداد خروجی ها نیز توجه کنید.

ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW)

DAW یا همان ایستگاه کاری صوتی دیجیتال نرم افزاری است که به شما امکان می دهد موسیقی تولید کنید و جلوه ها و سایر محتوا های صوتی را به فایل مورد نظر خود اضافه کنید.

انتخاب DAW مناسب باید در اولویت شما باشد؛ چرا که ویرایش و میکس صدا یکی از مهم ترین بخش های مهندسی صدا است که توسط نرم افزار انجام می شود. در حال حاضر در بین تجهیزات استودیویی DAW های بسیار مختلفی موجود هستند. شما باید مدلی را انتخاب کنید که امکانات کافی داشته باشد، با بودجه شما نیز همخوان باشد و مهم تر از همه شما باید با رابط کاربری آن راحت باشید.

در صورتی که یک کاربر ساده هستید و فقط می خواهید که نحوه کار با این دست از نرم افزار ها را یاد بگیرید، می توانید از نرم افزار های پایه DAW مانند Audacity یا GarageBand استفاده کنید. این دو نرم افزار رایگان هستند و رابط کاربری بسیار ساده ای دارند؛ اما در صورتی که دارای تجهیزات استودیویی حرفه ای هستید و می خواهید کار خود را به صورت حرفه ای شروع کنید، پیشنهاد می کنیم که مدل های حرفه ای تری را همراه با پلاگین های مختلف نرم افزار خریداری کنید.

قبل از این که DAW مورد نظر خود را انتخاب کنید، حتما به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • سازگاری نرم افزار با سیستم عامل و سخت افزار شما
 • تعداد آهنگ ها و ورودی و خروجی هایی که باید ضبط کنید
 • نوع و تعداد افکت ها و ابزار های مجازی که نیاز دارید
 • نوع طراحی و رابط کاربری نرم افزار
 • هزینه هایی که لازم است برای دسترسی به قسمت های مختلف نرم افزار پرداخت کنید
 • سطح پشتیبانی و میزان آموزش های موجود برای نرم افزار در سطح اینترنت
ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW)

رابط صوتی

رابط صوتی نیز یکی از تجهیزات استودیویی ضروری است. رابط صوتی دارای پورت های مختلفی است که امکان اتصال یک میکروفون یا دیگر تجهیزات را به منبع صوتی فراهم می کند و به کامپیوتر اجازه می دهد تا وسیله را شناسایی کند. پس از شناسایی وسیله توسط رایانه امکان پردازش آن توسط DAW فراهم خواهد شد.

استودیو های خانگی معمولا به رابط های صوتی پیشرفته نیاز ندارند. برای خرید تجهیزات استودیویی یک استودیو خانگی می توانید یک رابط صوتی اولیه با تعداد ورودی و خروجی محدود خریداری کنید؛ اما در صورتی که در یک استودیو حرفه ای کار می کنید و به رابط صوتی حرفه ای نیاز دارید توصیه می کنیم که از رابط های صوتی حرفه ای که دارای فناوری Unison UAD هستند استفاده کنید.

هنگامی که یک رابط صوتی انتخاب می کنید، توصیه می کنیم که به نکات زیر توجه کنید:

 • سازگاری رابط صوتی با سیستم عامل و سخت افزار رایانه شما
 • تعداد ورودی و خروجی که برای تولید آثار خود نیاز دارید
 • کیفیت ساخت تبدیل و نوع پری امپ و مبدل های رابط صوتی
 • میزان تاخیر و نرخ نمونه دستگاه
 • میزان و سطح آموزش های موجود در سطح اینترنت برای کار با دستگاه

کنترلر MIDI

از دیگر تجهیزات استودیویی می توان به کنترلر های MIDI اشاره کرد. کنترلر های MIDI به کاربر اجازه می دهند تا پارامتر های مختلف یک نرم افزار یا دستگاه سازگار با MIDI را کنترل و ویرایش کند. برای این که درک بهتری از کنترلر MIDI داشته باشید خوب است بدانید که این کنترلر ها به عنوان یک ابزار فیزیکی برای کنترل صدای مجازی است.

به عنوان یکی از تجهیزات استودیویی کنترلر های MIDI نیز مدل های بسیار مختلفی دارند. شما می توانید این تجهیزات در مدل های پد یا کلید دار انتخاب کنید. پیشنهاد ما به شما معمولا مدل های پد دار هستند؛ چرا که به شما امکان می دهند صدا را در رایانه خود پخش و ضبط کنید.

برای کسانی که به تازگی کار را شروع کرده اند معمولا کنترلر های MIDI که دارای تعداد محدودی گزینه و دکمه هستند، پیشنهاد می شود تا کار با آن ها چندان برای فرد مبتدی چالش برانگیز نباشد. این دست از کنترلر ها قیمت مناسب تری دارند و از تجهیزات مناسب برای افراد مبتدی هستند.

اما کسانی که به صورت حرفه ای کار می کنند و دارای تجهیزات استودیویی حرفه ای هستند حتما باید کنترلر های MIDI پیشرفته تر که  دارای ویژگی های بیشتری هستند، انتخاب کنند.

هنگام انتخاب MIDI حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نوع نرم افزار یا دستگاهی را که قرار است همراه کنترلر MIDI از آن استفاده کنید
 • میزان سازگاری کنترلر MIDI با دیگر تجهیزات شما
 • تعداد ویژگی ها و دکمه هایی که کنترلر MIDI دارد
کنترلر MIDI

میکروفون

یکی از مهم ترین تجهیزات استودیویی که حتی استودیو های اتاق خواب نیز به آن نیاز ضروری دارند، میکروفون های مناسب هستند. وقتی صحبت از میکروفون ها می شود هزاران هزار مدل در بازار وجود دارد که انتخاب یکی از آن ها می تواند برای یک فرد مبتدی کار بسیار سختی باشد.

اگر به تازگی کار را شروع کرده اید و نمی دانید که بودجه خود را چگونه خرج کنید، پیشنهاد می کنیم که آن را برای خرید رابط های صوتی پیشرفته، مانیتور یا پلاگین ها خرج نکنید بلکه سعی کنید پول خود را صرف خرید تجهیزاتی کنید که برای اولین بار با آن ها صدا ضبط خواهید کرد؛ یعنی میکروفون.

اگر میکروفون خوبی داشته باشید و آن را در مکان مناسبی قرار دهید، می توانید صدای بسیار خوبی دریافت کنید. اگر میکروفونی که با آن صدای خود را ضبط می کنید کیفیت مناسبی نداشته باشد، نتیجه کار شما نیز خوب نخواهد بود. مهم نیست که چه تجهیزات پیشرفته ای دارید و چه نوع نرم افزاری با چندین پلاگین مختلف خریداری کرده اید، در صورتی که میکروفون خوبی نداشته باشید، نمی توانید صدای مناسبی ضبط کنید؛ به همین دلیل نتیجه کار نیز چندان رضایت بخش نخواهد بود.

در حال حاضر از برند های معروفی که در حوزه ساخت تجهیزات استودیویی از جمله میکروفون فعالیت دارند می توان به برند های شور، AKG و سنهایزر اشاره کرد.

میکروفون

مانیتور های صوتی و بلندگو ها

از تجهیزات دیگری که در استودیو به آن نیاز خواهید داشت، مانیتور های صوتی و بلندگو ها هستند. مانیتور های صوتی معمولا در استودیو ها و بلندگو ها نیز عموما در استودیو های اتاق خواب و خانگی استفاده می شود. هر دو می توانند صدای صاف، دقیق و شفاف ارائه دهند تا بتوان با پخش کردن صدا از طریق آن ها به اشکال های صدا پی برد.

یکی از سوالات رایجی که افراد می پرسند این است که به چند اسپیکر یا مانیتور استودیویی نیاز خواهیم داشت. این تماما به تجهیزات استودیویی شما و آهنگی که قرار است تولید کنید بستگی دارد. تا زمانی که پایه های بلندگو خوبی نداشته باشید، صدای خوبی از آن ها دریافت نخواهید کرد. پیشنهاد ما به شما اسپیکر های hi-fi هستند که می توانند به خوبی قسمت های مختلف صدا را تفکیک کنند، باس محکم ارائه دهند و جلوه های صوتی موسیقی را به خوبی نشان بدهند.

بهترین اسپیکر هایی که می توانید خریداری کنید، اسپیکر های فعال سه طرفه هستند؛ چرا که از وضوح، دقت و تطبیق پذیری بالایی برخوردار هستند. برای این که در انتخاب تجهیزات استودیویی خود اشتباه نکنید، توصیه می کنیم که هنگام خرید مانیتور های صوتی و بلندگو ها به نکات زیر توجه کنید:

 • کیفیت صدا: اولین نکته ای در انتخاب اسپیکر باید به آن توجه کنید، کیفیت صدایی است که اسپیکر ارائه می دهد. سعی کنید اسپیکری که انتخاب می کنید صدایی دقیق و خنثی داشته باشد تا بتوانید تمامی جزئیات صدا را از داخل آن بشنوید.
 • آکوستیک اتاق: قبل از انتخاب اسپیکر باید به آکوستیک اتاق نیز توجه کنید. اسپیکری که انتخاب می کنید باید با توجه به بازتاب و امواج اتاق باشد تا بتوانید صدای دقیق تری را دریافت کنید.
 • محل قرار گیری: اسپیکری که انتخاب می کنید باید در محل مناسبی از استودیو شما قرار بگیرد. فاصله اسپیکر باید با شنونده در حد مناسبی باشد تا فرد صدای دقیق تر و شفاف تری را با زاویه مناسب دریافت کند.
 • میزان صدا: نکته بعدی در انتخاب تجهیزات استودیویی به خصوص اسپیکر میزان صدایی است که وسیله می تواند تولید کند. سعی کنید به دنبال مدل هایی که صدای بسیار بلندی دارند نباشید؛ چرا که اسپیکر های مانیتورینگ معمولا روی 50 درصد صدا تنظیم می شوند تا از خستگی یا آسیب شنوایی جلوگیری کنند.
 • انرژی مورد نیاز دستگاه: آخرین نکته ای که در خرید تجهیزاتی مانند اسپیکر باید به آن توجه داشته باشید، میزان برقی است که اسپیکر مصرف خواهد کرد. شما باید با توجه به میزان مصرف برق دیگر تجهیزات استودیویی خود اسپیکر را انتخاب کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی از بابت تامین برق اسپیکر وجود ندارد.

هدفون

یکی از تجهیزات مهم هر استودیو هدفون های استودیویی هستند. برای این که بتوانید هدفون مناسبی را انتخاب کنید، می توانید نظرات مردم را بخوانید و یک هدفون دی جی برای میکس یا یکی از هدفون های استودیویی را انتخاب کنید. در یک استودیوی ضبط هدفون های استودیویی انتخابی مناسب برای گوش دادن صدا به طور دقیق هستند.

برای افرادی که هنوز به صورت مبتدی کار می کنند، یک هدفون روی گوشی معمولی مانند Sony MDR-7506 یا Audio-Technica ATH-m20x می تواند انتخاب خوبی باشد. این هدفون ها هم قیمت مناسبی دارند، هم کیفیت صدای خوبی را ارائه می دهند و هم برای استفاده طولانی مدت مناسب هستند.

البته توجه داشته باشید که در حین انتخاب هدفون استودیویی با دو نوع اصلی هدفون مواجه خواهید شد که بسته به نیاز خود باید یکی از مدل های آن را انتخاب کنید. دو مدل اصلی هدفون های استودیویی هدفون های پشت باز و پشت بسته هستند. هدفون های پشت باز هوا را از گوش کاپ خود عبور می دهند و صدایی طبیعی و شفاف ایجاد می دهند؛ اما هدفون های پشت بسته صدای بیرون را مسدود می کنند و به دلیل مهر و موم شدن قسمت پشتی کاپ هدفون عایق صوتی بهتری ارائه می دهند.

نتیجه گیری

راه اندازی یک استودیو به تجهیزات بسیار مختلفی نیاز دارد و ممکن است برای کسی که به تازگی وارد دنیای موسیقی شده است، کمی سخت باشد؛ اما اگر کمی در مورد تجهیزات مختلف و استودیو های مختلف ضبط صدا بدانید، احتمالا کار برای شما ساده تر خواهد شد؛ به همین دلیل در این مقاله تجهیزات استودیویی و نکاتی که در حین انتخاب باید به آن ها توجه کنید را نام ذکر کردیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *