معرفی تجهیزات اجرای زنده

معرفی تجهیزات اجرای زنده

در دسته بندی : راهنمای خرید

اجرای زنده برای یک هنرمند، نوازنده یا خواننده اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا تاثیر بسیار زیادی روی محبوبیت او خواهد گذاشت. علاوه بر خود شخص، یکی از عواملی که کیفیت اجرای زنده به آن وابسته است، تجهیزاتی است که استفاده می کند. تجهیزات اجرای زنده معمولا شامل میکس برد، نور صحنه، میکروفون و مانیتور می شود. برای این که اجرای زنده خوبی داشته باشید، لازم است که مدل مناسب هر کدام یک از این وسایل را تهیه کنید. برای آشنایی بیشتر در این مقاله در مورد تجهیزات اجرای زنده و نکات مرتبط با آن ها توضیح داده شده است.

انواع تجهیزات اجرای زنده

  • میکروفون

بعد از خود هنرمند، بدون اغراق میکروفون را می توان مهم ترین عنصر کیفیت یک اجرای زنده دانست. میکروفون های بسیار زیادی تولید شده اند که می توانند برای اجرا های زنده و تجهیزات استودیو مناسب باشند. برای مثال یکی از مدل های محبوب میکروفون، مدل Shure SM-58 است. این میکروفون برای اکثر ساز های موجود مناسب است و می تواند شما را از انتخاب هر میکروفون دیگری برای دیگر ساز ها بی نیاز کند. میکروفون shure SM-58 ساختار بسیار محکمی دارد و صدای عالی تولید می کند. به همین دلیل می توان آن را برای تور های مختلف انتخاب کرد.

البته امکان انتخاب تجهیزات اجرای زنده مانند میکروفون از دیگر برند ها نیز می تواند کار خوبی باشد. برای مثال برند های سنهایزر و ای کی جی برند برخی از برند های مطرح و ثابت شده ای هستند که محصولات با کیفیتی تولید می کند. به طور کلی انتخاب میکروفون دینامیک برای رساندن صدای با کیفیت به شنونده در یک اجرای زنده بسیار مهم است. اگر می خواهید که اجرای زنده خوبی داشته باشید، حتما میکروفون های مناسبی را از برند های مطرح بازار تهیه کنید.

تجهیزات اجرای زنده
  • پایه میکروفون

در بین تجهیزات اجرای زنده بعد از میکروفون قطعه مهم بعدی پایه آن است. پایه های استند استاندارد معمولا فقط برای خوانندگان مناسب هستند. اما خوانندگانی که قصد در حین خواندن از یک ساز نیز استفاده کنند، بهتر است که به دنبال بوم استند باشند. بوم استند ها برای ساز های کلاسیکی مانند ویولن، ویولن سل، پرکاشن یا پیانو که ممکن است میکروفون داخلی نداشته باشند، مناسب است.

البته نیاز به میکروفون تنها به این ساز ها محدود نمی شود. گاهی اوقات میکروفون برای ساز های کوبه ای یا ست های درام نیز نیاز است و شما مجبور خواهید بود که در بین تجهیزات اجرای زنده یک پایه میکروفون برای آن ها نیز خریداری کنید. یک پایه میکروفون خوب باید محکم روی زمین قرار بگیرد و تنظیم آن ها در زاویه ها و ارتفاع های دلخواه نیز امکان پذیر باشد.

  • میکسر صدا

مهم ترین قطعه برای یک تولید کننده صدا، میکسر صدا است. شما همیشه در اجرا های زنده یک فرد را که در حال کنترل میکسر صدا است می بینید. برای انتخاب تجهیزات اجرای زنده مانند میکسر صدا باید به نیاز های خود نگاه کنید؛ زیرا میکسر صدا ها نیز مانند دیگر تجهیزات اجرای زنده، در اندازه های مختلف برای رفع نیاز های مختلف ساخته شده اند.

برخی از میکسر صدا ها ساده هستند و برای کنسرت ها و سالن های کوچک استفاده می شوند. این دست از میکسر صدا ها حدود 4 تا 6 کانال دارند. اما برای سالن ها یا گروه های بسیار بزرگ تر، میکس برد های بزرگ کانال های بسیار بیشتری را پشتیبانی می کنند و کار با آن ها بسیار سخت تر است.

میکسر صدا
  • مانیتور

مانیتور که به طور کوتاه شده IEM نیز نامیده می شود، وسیله ای است که هنرمند با آن در حین اجرای زنده به موسیقی خود گوش می دهد. در بین تجهیزات اجرای زنده مانیتور ها نقش بسیار مهمی دارند و حتی به میکس و مسترینگ موسیقی نیز کمک می کنند. مانیتور ها به هماهنگی هر چه بهتر هنرمند اجرا کننده و تهیه کننده صدا کمک می کنند. همچنین هنرمند اجرا کننده با شنیدن موسیقی خود می تواند در حین اجرای زنده متوجه مشکلات خود شود تا برای رفع آن تغییرات لازم را انجام دهد. وظیفه اصلی مانیتور این است که به کمک آن اطمینان حاصل شود که صدای میکروفون و هنرمند پرش زیاد یا نویز ندارد.

  • آمپلی فایر

یکی دیگر از تجهیزات اجرای زنده که اهمیت بسیار زیادی دارد، آمپلی فایر ها هستند. آمپلی فایر ها مدل های بسیار کوچک دارند و مدل های بسیار بزرگ آن توسط برند مارشال تولید می شوند. انتخاب آمپلی فایر مناسب برای ساز هایی که استفاده می کنید حیاتی است؛ زیرا آمپلی فایر به تعادل خوب صدا روی صحنه کمک می کنند. وجود آمپلی فایر ها برای تنظیم صدا روی صحنه برای جلوگیری از اختلال صدا با میکروفون ضروری است.

یکی از مشکلات رایج در هنگام استفاده از آمپلی فایر ها، این است که جک کابل های آمپلی فایر ها به سرعت خراب می شود؛ زیرا از آن ها در سالن های اجرا به طور مکرر استفاده می شود. تکنسین های صدا باید نحوه تعمیر اولیه آمپلی فایر ها و دیگر تجهیزات اجرای زنده را بلد باشند.

آمپلی فایر
  • لایت برد

به غیر از تجهیزاتی که برای تولید صدا به کار برده می شوند، تجهیزاتی که برای تولید نور سالن مورد استفاده قرار می گیرند نیز اهمیت زیادی دارند. شاید تامین نور برای سالن های کوچک چندان سخت نباشد؛ اما اگر قصد داشته باشید که اجرا را در سالن های بزرگ انجام دهید، کار شما سخت خواهد شد. بهترین راه برای تامین نور سالن های بزرگ استفاده از لایت برد ها (light boards )است.

لایت برد ها، نور زیادی تولید می کنند و سالن را روشن نگه می دارند. کار با لایت برد ها بسیار آسان است. تنها کافی است که لایت برد را در مکان مناسب قرار دهید تا نور در موقعیت درستی قرار داشته باشد.

نتیجه گیری

اجرای زنده چه برای یک هنرمند و چه برای یک تکنسین صدا، چالشی بسیار مهم است. از مهم ترین عواملی که می تواند روی کیفیت کنسرت تاثیر بگذارد، تجهیزاتی مانند میکروفون، استند میکروفون، آمپلی فایر ها، لایت برد ها و دیگر وسایلی هستند که در اجرای زنده به کار برده می شوند. برای آشنایی بیشتر با تجهیزات اجرای زنده در این مقاله در مورد این تجهیزات و نکات مرتبط با آن ها توضیح داده شد.

 

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *