راهنمای خرید بهترین میکروفون کاندنسر

راهنمای خرید بهترین میکروفون کاندنسر

در دسته بندی : راهنمای خرید
 

امروزه انتخاب یک میکروفون کاندنسر که بتواند بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد، کار چندان راحتی نیست؛ زیرا مدل های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند که هر کدام ویژگی ها و قابلیت های مخصوص به خود را ارائه می دهند. به همین دلیل انتخاب یک مدل از بین صد ها مدل که بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد، کمی سخت است. در این مقاله قصد داریم میکروفون های کاندنسر و این که چگونه می توانید بهترین میکروفون کاندنسر را برای استودیو خود انتخاب کنید، توضیح دهیم.

میکروفون کاندنسر چیست؟

میکروفون کاندنسر که به آن میکروفون خازنی نیز گفته می شود، یکی از انواع میکروفون است که است امواج صوتی دریافتی را از طریق ظرفیت خازنی خود به سیگنال های صوتی تبدیل می کند.  دیافراگم میکروفون کاندنسر نزدیک به صفحه فلزی جامد معلق جای می گیرد. در این دیافراگم جریاناتی وجود دارد. هنگامی که امواج صوتی به دیافراگم میکروفون برخورد می کنند، باعث می شوند تا این قسمت به حرکت در بیاید. هنگامی که این قسمت به حرکت در می آید نیز صفحه فلزی به نوسان در می افتد. این کار باعث می شود تا ظرفیت خازن یک میکروفون خازنی تغییر کند. این گونه است که امواج صوتی باعث می شود تا میکروفون صدا را ضبط کنند.

برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر باید بدانید که تمامی میکروفون های کاندنسر برای کار کردن به یک منبع تغذیه خارجی نیاز دارند که منبع تغذیه خارجی آن ها فانتوم پاور نیز گفته می شود.

میکروفون های کاندنسر در برابر میکروفون های داینامیک

بهترین میکروفون کاندنسر

رقیب اصلی میکروفون های کاندنسر، میکروفون های داینامیک هستند. این دو میکروفون معمولا عملکرد یکسانی در اکثر شرایط دارند؛ اما برخی از عوامل باعث ایجاد تفاوت میان آن ها می شوند که در انتخاب اشخاص تاثیر می گذارد. این عوامل عبارتند از:

  • نحوه ضبط صدا

برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر باید بدانید که این میکروفون ها برای ضبط صدا به عملکرد خازن خود وابسته هستند؛ ولی میکروفون های داینامیک از الکترومغناطیس استفاده می کنند. در کل می توان گفت که هر دو میکروفون در ضبط صدا بسیار خوب عمل می کنند.

  • منبع انرژی

میکروفون های کاندنسر برای کار کردن به یک منبع انرژی نیاز دارند. در حالی که میکروفون های داینامیک این گونه نیستند.

  • حساسیت

هر دو میکروفون کاندنسر و داینامیک ویژگی های مخصوص به خود را در بخش حساسیت دارند. برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر باید بدانید که این میکروفون ها در ضبط صدا هایی که جزئیات بیشتری دارند و ظریف تر می باشند بهتر عمل می کنند. این میکروفون در ضبط صدا های با فرکانس بالا نیز بهتر عمل خواهد کرد؛ اما میکروفون های داینامیک بیشتر برای ضبط صدا در محیط باز و اجرای زنده که در آن منابع صوتی بلند تر و قوی تری وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. پس اگر فقط قصد استفاده استودیویی از میکروفون را دارید، پیشنهاد می کنیم مدل های کاندنسر را انتخاب کنید.

  • ماندگاری

ماندگاری میکروفون یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود. برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر باید بدانید که به طور کلی تمامی میکروفون ها حساس هستند و در صورت استفاده نادرست ممکن است که آسیب ببینند؛ اما در این بین میکروفون های کاندنسر به دلیل ساختاری که دارند، اگر با دقت مورد استفاده قرار نگیرند، احتمال این که سریع آسیب دیدنشان بیشتر است. از طرفی میکروفون های داینامیک به دلیل ساختار ساده خود کمتر احتمال خرابی دارند و عمر بیشتری خواهند داشت.

میکروفون های کاندنسر با دیافراگم بزرگ و دیافراگم کوچک

دیافراگم بزرگ و دیافراگم کوچک

می توان گفت که تقریبا مهم ترین بخش یک میکروفون کاندنسر دیافراگم آن است. به همین دلیل برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر توجه به اندازه دیافراگم آن اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که میکروفون ها با توجه به اندازه دیافراگم خود دارای ویژگی های مختلفی هستند. در ادامه قصد داریم میکروفون هایی با دیافراگم بزرگ و میکروفون هایی با دیافراگم کوچک را با یکدیگر مقایسه کنیم.

میکروفون های با دیافراگم بزرگ

برخی از مهم ترین ویژگی های میکروفون های با دیافراگم بزرگ عبارتند از:

  • نویز کمتر: مهم ترین و اصلی ترین ویژگی میکروفون هایی که دیافراگم بزرگی دارند، تولید نویز کمتر است. تولید نویز کمتر یک ویژگی مثبت بسیار مهم است که برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید. هر چه صدای شما با نویز کمتری ضبط شود، کیفیت بیشتری خواهد داشت.
  • کاربرد بیشتر: یک میکروفون کاندنسر با دیافراگم بزرگ کاربرد بیشتری دارد. میکروفون هایی که دیافراگم بزرگی دارند، معمولا در اکثر موقعیت ها و زمینه ها می توانند عملکرد خوبی از خود به جای بگذارند. البته این بدین معنی نیست که میکروفون های با دیافراگم بزرگ کیفیت صدای بهتری از مدل های با دیافراگم کوچک دارند، بلکه این بدین معنی است که میکروفون های با دیافراگم بزرگ انعطاف پذیری بیشتری دارند و می توان در اکثر موقعیت ها از آن ها استفاده کرد.

میکروفون های با دیافراگم بزرگ

میکروفون های با دیافراگم کوچک

برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر باید بدانید که میکروفون های کاندنسر که دیافراگم کوچک تری دارند، دارای ویژگی های زیر می باشند:

  • کیفیت صدا بالاتر: می توان گفت که به طور کلی میکروفون هایی که دیافراگم کوچک تری دارند، کیفیت صدای بهتری و دقیق تری نسبت به مدل های دیافراگم بزرگ دارند.
  • پاسخ فرکانسی گسترده تر: میکروفون هایی که دیافراگم کوچک تری دارند، پاسخ فرکانسی بزرگ تری دارند و می توانند صدا های در فرکانس مختلف را بهتر ضبط کنند.
  • داشتن الگوی پیکاپ ثابت: یک میکروفون کاندنسر با دیافراگم کوچک  معمولا دارای یک الگوی پیکاپ ثابت است که به عملکرد ثابت میکروفون در فرکانس های بالا کمک می کند. داشتن الگوی پیکاپ سنگ بنای یک میکروفون باکیفیت است.

جمع بندی

میکروفون های کاندنسر را می توان محبوب ترین نوع میکروفون برای استفاده در استودیو ها دانست. میکروفون های کاندنسر ویژگی های مثبت بسیار زیادی از جمله قابل حمل بودن، ضبط صدا با کیفیت عالی و عملکرد بهتر در فرکانس صدای بالا در خود جای داده اند که باعث می شود انتخاب آن ها برای استودیو تصمیم بسیار مناسبی باشد. برای انتخاب بهترین میکروفون کاندنسر در این مقاله در مورد این میکروفون ها و نکاتی که لازم است در رابطه با آن ها بدانید، توضیح داده شد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *