نکاتی درباره اسپیکر مانیتورینگ و نحوه استفاده از آن ها

نکاتی درباره اسپیکر مانیتورینگ و نحوه استفاده از آن ها

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

اگر خواننده یا آهنگساز هستید و به دنبال اسپیکر مانیتورینگ می گردید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. اسپیکر مانیتورینگ نقش بسیار مهمی در تولید و آهنگسازی دارد؛ چراکه کمک می کند تا صدا ها دقیق به گوش برسند و ریز ترین و ضعیف ترین آن ها نیز شنیده شوند. هنگام راه اندازی استودیو ضبط موسیقی معمولا برای اسپیکر های مانیتورینگ هزینه زیادی پرداخت می شود. اما شما می توانید آن ها را به صورت دست دوم و با قیمت پایین تهیه کنید و از کیفیت بی نظیرشان در تولید موسیقی لذت ببرید. ما در این مقاله به بررسی اسپیکر مانیتورینگ می پردازیم و به شما نکات مهم و ارزشمندی را که در هنگام کار و آهنگسازی با آن ها باید به خاطر داشته باشید، گوشزد می کنیم.

کیفیت اسپیکر مانیتورینگ

اسپیکر مانیتورینگ

اگر یک اسپیکر مانیتورینگ باکیفیت را تهیه کنید و در میان تجهیزات استودیویی خود قرار دهید، کیفیت کار و پروژه خود را چند سطح بالا تر می برید. اسپیکر مانیتورینگ باعث می شود تا شما بتوانید از ریز ترین صدا ها استفاده کنید و آن ها را طوری تنظیم کنید که در حین گوش دادن به موسیقی ناپدید نشوند و به خوبی شنیده شوند. می دانید که در بسیاری از موارد، آهنگسازان جزئیات بسیار ریزی را در‌ کار‌ خود رعایت می کنند؛ اما در نهایت به دلیل نداشتن اسپیکر مانیتورینگ مناسب، جلوه خود را از دست می دهند و شنیده نمی شوند.

علاوه بر این اگر اسپیکر مانیتورینگ باکیفیتی نداشته باشید، نمی توانید به خوبی صدای سیگنال ها را تنظیم کنید و از موسیقی لذت ببرید. نداشتن اسپیکر مانیتورینگ مناسب در واقع باعث می شود تا محدوده داینامیکی ضعیفی شکل بگیرد و گوش هایتان نتواند به خوبی آن ها را بشنود.

قدرت اسپیکر مانیتورینگ

قدرت اسپیکر مانیتورینگ

می دانید که قدرت اسپیکر های مانیتورینگ در تولید و آهنگسازی بسیار حائز اهمیت است. به دلیل این که شما می توانید دامنه داینامیکی بهتری را تولید و آهنگ را به خوبی میکس و مستر کنید تا تمامی صدا ها به درستی در جای خود قرار بگیرند. در واقع هر چقدر اسپیکر مانیتورینگ با وات بیشتری را در اختیار داشته باشید، می توانید محدوده داینامیکی بیشتری را تولید کنید. این بدین معنا است که می توانید صدا ها و جزئیات بیشتری را به آهنگ خود اضافه کنید و به آسانی آن را میکس و مستر کنید.

اگر اسپیکر مانیتورینگ باکیفیت و با توان و وات بالایی را خریداری کرده اید، بهتر است بدانید که همیشه استفاده از بالا ترین و بلند ترین صدا ها به معنای بهترین بودن نیست؛ بلکه باید همه نکات را مو به مو در آهنگ خود رعایت کنید. هیچ گاه تمام قدرت اسپیکر مانیتورینگ خود را برای تولید برخی از صدا ها به کار نگیرید؛ زیرا این باعث می شود تا صدا ها و جزئیات ریز از تنظیم بیفتند و دیگر به گوش مخاطب نرسند. در این صورت شما با یک موسیقی بی کیفیت و بدون تنظیم درستی مواجه می شوید که گوش هر مخاطبی را می آزارد. استفاده از بلند ترین صدا ها باعث می شود تا برخی از عوامل به گونه ای بر کل ترک غالب شوند و صدای بیس در آخر بسیار سنگین شود؛ گویی که کل موسیقی شما از بیس خالی است.

تاثیر اتاق آکوستیک و EQ در تولید صدای بهتر اسپیکر مانیتورینگ

اسپیکر مانیتورینگ 3

اگر بهترین اسپیکر مانیتورینگ جهان را در اختیار داشته باشید؛ اما از آن در اتاقی معمولی استفاده کنید، متاسفانه نمی توانید از قدرت واقعی آن در موسیقی تان استفاده کنید و لذت ببرید. اتاق آکوستیک به شما کمک می کند خلا کوچکی را تولید کنید تا صدای اسپیکر های تان به خوبی شنیده شوند و بیس ها را نیز از طریق کف پای تان به خوبی حس کنید، غرق در آهنگسازی شوید و بهترین ها را تولید کنید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر اسپیکر مانیتورینگ قدرتمند و به روزی دارید، خودش با اتاق شما سینک می شود و صدا را برای آن منطقه تنظیم می کند تا بتوانید بیشترین بهره را از محیط آکوستیک خود ببرید. اما اگر اسپیکر مانیتورینگ ضعیفی را تهیه کرده اید نباید انتظار زیادی از آن داشته باشید؛ چراکه در تولید آن از EQ های ضعیفی استفاده شده است و نمی تواند صدا را به درستی با محیط مورد نظر تنظیم کند. حتی در برخی از موارد ممکن است که صدای بی کیفیت اتاق و شرایط بد را بد تر کند و به طور کلی صدای موسیقی شما را بر هم بریزد.

درمورد اتاق آکوستیک بهتر است دو نکته را مد نظر داشته باشید. نکته اول این که آکوستیک کردن یک اتاق، عملی معجزه گر در آهنگسازی شما نیست و فقط یکی از عوامل مورد نیاز برای استودیو ها به حساب می آید. نکته دوم این که اگر آکوستیک اتاق شما به خوبی انجام نشده است و پاسخ گوی نیاز هایتان نیست، کاری نمی توانید انجام دهید؛ مگر اینکه آن را از ابتدا مجددا بسازید و فضای استودیوی خود را بهتر کنید.

اگر اسپیکر مانیتورینگ باکیفیتی را در اختیار دارید، اتاق خود را به بهترین شکل ممکن آکوستیک کنید. سپس خودتان متوجه تغییر خواهید شد. پس از آکوستیک کردن اتاقتان خواهید فهمید که چقدر صدای اسپیکر ها بهتر تنظیم و شنیده می شود. این شرایط کیفیت کلی کار شما را چندین درجه بهبود می بخشد.

جمع بندی

در آخر پیشنهاد ما به شما این است که اگر دنبال اسپیکر مانیتورینگ می گردید، هدفتان را بر اسپیکر هایی متمرکز سازید که در آن ها EQ باکیفیتی به کار رفته است؛ زیرا می تواند صدا را به خوبی با محیط مورد نظر تنظیم کند و کیفیت کار‌ نهایی را به میزان چشمگیری ارتقا دهد. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا نکات جدیدی را درمورد اسپیکر مانیتورینگ بیاموزید و با رعایت آن ها موسیقی بهتری تولید کنید. از اینکه تا به اینجای مقاله همراه ما بوده اید، سپاسگزاریم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *