پیش از اجاره استودیو چه سوالاتی از خود می پرسید؟

پیش از اجاره استودیو چه سوالاتی از خود می پرسید؟

در دسته بندی : دی‌جی

بسیاری از هنرمندان برای پیشبرد اهداف حرفه خود به استودیوی ضبط موسیقی نیاز دارند. طبیعی است که بسیاری از آنان در ابتدای کار خود از نظر مالی قادر نباشند یک استودیو حرفه ای خریداری کنند و مجبور شوند استودیویی را اجاره کنند. پیش از اجاره استودیو نکات بسیار مهمی باید در نظر آورده شوند و سوالات مهمی باید پرسیده شوند. برای مثال باید محدوده فضایی را که در اختیار دارید در نظر بگیرید. در صورتی که تجهیزاتتان کامل نیست آیا قصد دارید خودتان آن را تکمیل کنید یا از استودیو اجاره شان کنید. در این مقاله درمورد استودیو و نکاتی که لازم است در رابطه با اجاره آن بدانید، توضیح داده خواهد شد.

نکات مهم پیش از اجاره استودیو

اجاره استودیو

اول از همه مهم ترین نکته ای که باید رعایت کنید این است که ببینید آیا استودیویی که اجاره می کنید ویژگی های کافی برای برآورده کردن نیاز های شما را دارد یا خیر. دقت به این موارد به شما کمک می کند تا یک استودیو با ویژگی های مناسب اجاره کنید:

  • فضای استودیو

 اولین نکته ای که در اجاره استودیو بهتر است به آن توجه کنید ابعاد آن است. اگر برای نخستین بار استودیویی اجاره می کنید باید آن را شخصا ببینید و بررسی اش کنید. از مالک آن بخواهید چند نمونه صدا برایتان پخش کند و به کیفیت صدای پخش شده با دقت گوش دهید.

  • تجهیزات استودیو

پیش از اینکه قرارداد اجاره را ببندید باید بدانید که مجهز به چه تجهیزاتی است و چه تجهیزاتی را باید خودتان تهیه کنید. باید از خود بپرسید که به چه ساز هایی نیاز دارید؟ آیا خودتان یا کس دیگری آن ها را تهیه می کند یا از استودیو اجاره شان می کنید؟ سوالات شما به همین موارد محدود نمی شوند؛ بلکه باید اطمینان حاصل کنید که این تجهیزات به درستی کار می کنند و صدایشان خوب است یا خیر. پیش از آغاز کار خود در آن استودیو بهتر است از تجهیزات مورد نیازتان و فروشگاهی که آن ها را می خرید، آگاهی داشته باشید. این را هم در نظر داشته باشید که یک استودیو از لحاظ تجهیزات صوتی باید مدل های مختلف میکروفون، تابلو های صوتی و همچنین حداقل یک میکسر داشته باشد. حتما قبل از اجاره از صاحب استودیو بپرسید که حق جا به جایی میکروفون ها را دارید یا خیر.

اجاره استودیو2
  • بودجه خود

برخی می گویند:«زمان، پول است». این جمله درمورد خرید یا اجازه استودیو کاملا صادق است. به این معنا که گاهی ممکن است تصور کنید استودیو های گران تر، بهتر اند و باید در ابتدای کارتان سراغشان بروید تا پیشرفت سریع تری داشته باشید. این تفکر صحیحی است؛ اما در نظر داشته باشید که استودیو های مقرون به صرفه تر را می توانید برای مدت طولانی تری اجاره کنید و دیگر لازم نیست پس از مدت کوتاهی مجبور به نقل مکان شوید. بهتر است پیش از انتخاب و اجاره استودیو مورد نظرتان مزایا و معایبش را با بودجه ای که در اختیار دارید، مقایسه کنید.

در حالت ایده آل باید زمان اجاره استودیو بیشتر از زمانی باشد که فکر می کنید کارتان طول می کشد؛ زیرا تخمین زدن زمان شروع ضبط تا پایانش، دشوار است و دقت زیادی را می طلبد. علاوه بر این نمی توانید برخی از موارد را پیش بینی کنید. مواردی از قبیل اینکه آیا به استخدام نوازنده جدید نیاز پیدا می کنید یا خیر. آیا لازم است که تجهیزات استودیویی دیگری را به استودیو خود اضافه کنید یا خیر. تمام این موارد را هنگام برآورد هزینه ها در نظر بگیرید و با بودجه تان مقایسه کنید.

  • مشخص شدن نقش افراد

پیش از اجاره استودیو و شروع کار خود حتما باید نقش هر فرد و کاری که انجام می دهد، مشخص شده باشد. بسیار اتفاق می افتد که گروهی وارد استودیو می شوند و می بینند که دقیقا نمی دانند چه کسی باید چه کاری انجام دهد. در این مرحله نیز سوالاتی پیش می آید که عبارت اند از: آیا باید مهندس صدا را از استودیو استخدام کنید یا خودتان به دنبال آن باشید؟ چه کسی تهیه کننده و چه کسی نویسنده آهنگ ها خواهد بود؟ و ... .

اجاره استودیو3
  • مشخص کردن محتوای موسیقی خود

 یکی دیگر از مواردی که بسیاری از افراد هنگام اجاره استودیو نادیده می گیرند، مشخص کردن دقیق کاری است که می خواهند انجام دهند. مدت زمان اجاره شما محدود است و فرصتی ندارید که بخواهید صرف آزمایش آهنگ ها یا ضبط کار های جدید کنید. با صاحب استودیو گفت و گو کنید و دریابید که آیا فضای استودیو برای کار شما مناسب است یا خیر؛ زیرا برخی از مکان ها برای استودیو ضبط ایده آل اند؛ در حالی که برخی دیگر مخصوص ارکستر های بزرگ تر ساخته می شوند. می توانید پیش از اقدام به انتخاب استودیو با هنرمندان دیگر در این زمینه مشورت کنید.

  • نحوه پرداخت اجاره

اگر در فرایند اجاره میان مالک و مشتری تعارضاتی باشد، معمولا حول محور نحوه پرداخت می چرخد. برخی مسائلی که باید میان دو طرف مشخص شده باشند، عبارت اند: آیا هزینه آن به صورت ساعتی محاسبه می شود؟ اگر ساعتی است، این نرخ چه چیز هایی را تشکیل می دهد؟ برای مثال، آیا باید برای بارگیری و نصب وسایل زود تر در استودیو حضور داشته باشید یا این کار ها نیز در زمان استفاده از استودیو محاسبه می شوند؟ صاحب استودیو با چالش هایی که در روند ضبط صدا ممکن است پیش آید، چگونه برخورد می کند؟ و ...

جمع بندی

پیش از اجاره استودیو باید مسائلی میان هنرمندان مشخص شده باشد تا چالش های احتمالی میان مالک و مستاجر به حداقل برسد. شما به عنوان هنرمند باید مواردی را پیش از اجاره با گروه خود در میان بگذارید؛ زیرا فرصت محدود مانع از این می شود که این کار ها را پس از اجاره انجام دهید؛ برای مثال باید نقش افراد گروه را مشخص کنید. از سوی دیگر درمورد نحوه پرداخت هزینه ها با صاحب استودیو به نتیجه واحد برسید. در این مقاله درمورد سوالات مهمی که پیش از اجاره باید از خود بپرسید و پاسخ دهید، مطالبی را بیان کردیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *