هدف شما از آموزش دی جی چیست؟

هدف شما از آموزش دی جی چیست؟

در دسته بندی : آموزشی

دی جی به کسی گفته می شود که آهنگ های از پیش ضبط شده را انتخاب و روی دیسک و تجهیزات دی جی پخش می کند یا در آن ها تغییراتی ایجاد می کند تا برای مخاطبان خود جذاب تر شود. دی جی ها معمولا از میکسر های حداقل دو کاناله استفاده می کنند. خیلی از کسانی که وارد حوزه موسیقی می شوند، احتمالا به دی جی شدن علاقه زیادی دارند. به همین دلیل ممکن است از خود بپرسند که چگونه می توان یک دی جی شد؟ در این مقاله، یک سری آموزش دی جی شدن برای کسانی که قصد گام برداشتن در این راه را دارند، قرار داده شده است.

دی جی کیست؟

هنر دی جی شدن مهارتی که است که طی سالیان متمادی با تلاش و پشتکار به دست می آید. یک دی جی باید عوامل زیادی از جمله نحوه ایجاد یک پلی لیست، تنظیم آهنگ متناسب با حال و هوا، داشتن اطلاعات کافی در مورد موسیقی دان های مختلف، سازماندهی آهنگ های خود و بسیاری از موارد دیگر را در نظر بگیرد. علاوه بر این ها یک دی جی باید به موسیقی و کار با میکسر بورد کاملا تسلط داشته باشد.

انواع فعالیت دی جی ها

آموزش دی جی

در مقاله آموزش دی جی خوب است بگوییم که فعالیت دی جی ها مدل های بسیار مختلفی دارد. به همین دلیل قبل از اینکه وارد این راه شوید، بهتر است مشخص کنید که می خواهید چه نوع دی جی ای باشید. برخی از انواع فعالیت های دی جی عبارتند از:

  1. دی جی کلوب

هر کلوب مخاطبان متفاوتی دارد. به همین دلیل است که مخاطبان در کلوب انتظارات متفاوتی از دی جی دارند؛ اما به طور کلی، یک دی جی که در کلوب های شبانه فعالیت دارد، وظیفه دارد تا آهنگ های مخصوص همان فضا که معمولا مخصوص رقص هستند را پخش و تنظیم کند. اغلب دی جی هایی که در کلوب های شبانه مشغول به  کار هستند، از ترکیب های طولانی برای انتقال موزیک به نحوی که جو فضا شاد باقی بماند استفاده می کنند. اما برخی از دی جی های با سابقه و حرفه ای نیز ممکن است روش مخصوص خود را داشته باشند.

در مورد آموزش دی جی باید گفت که یک دی جی کلوب شبانه باید به طور کلی بداند که چگونه انرژی را حفظ کند و مردم را شاد نگه دارد.

  1. دی جی Performer

این دست از دی جی ها را مردم به خاطر شخصیت، شهرت و کار هایی که هنگام تنظیم آهنگ انجام می دهند دوست دارند. میکس این دست از دی جی ها نمایشی از مهارت هایشان، ترفند هایی که در طول زمان به دست آورده اند و انتقال های هوشمندانه شان است. دی جی Performer را معمولا می توانید در اجرا های زنده و کنسرت های بزرگ ببینید.

دی جی موبایل
  1. دی جی موبایل

دی جی موبایل را می توان به نوعی یک برگزار کننده و کنترل کننده مراسم دانست. در آموزش دی جی باید گفت که یک دی جی موبایل معمولا در مراسم های عروسی شرکت می کند و فضای جشن را شاد نگه می دارد. دی جی های موبایل وظایف مختلفی دارند. این دست از دی جی ها به تنهایی مسئول راه اندازی و جمع آوری تجهیزات مربوط به دی جی، برنامه ریزی نمایش، مدیریت افراد حاضر در سالن و... هستند. این دست از دی جی ها مراسم را جلو می برند و می توانند آن را کنترل کنند.

  1. دی جی رادیو

در آموزش دی جی می توان گفت که دی جی رادیو را می توان قدیمی ترین نوع دی جی دانست. شغل دی جی رادیو بسیار متفاوت است. یک دی جی رادیو ممکن است کار های کوچکی در رادیو را به عهده بگیرد یا حتی ممکن است وظایف بزرگی مانند سرپرستی کامل موسیقی کانال رادیویی را به عهده داشته باشد. امروزه بسیاری از دی جی های رادیویی شرکتی کنترل خود را بر موسیقی از دست داده اند و دیگر مانند گذشته فعال نیستند؛ اما هنر آن ها هنوز هم در قالب پادکست ادامه دارد. یکی از منابع الهام برای دی جی های رادیو، NTS Radio است.  دی جی های رادیو را در واقع می توان از پیشگامان موسیقی الکترونیک دانست.

چگونه دی جی شویم؟

چگونه دی جی شویم؟

قبل از آموزش دی جی باید هدف خود را از این کار مشخص کنید. باید از خود بپرسید که هدف یا اهداف شما از دی جی شدن چیست و می خواهید چه نوع دی جی ای بشوید؟ آیا می خواهید صرفا برای سرگرمی این کار را انجام دهید یا می خواهید با هدف راه اندازی یک کسب و کار وارد این شغل شوید. اگر بخواهید صرفا برای سرگرمی وارد این حوزه شوید و پشتوانه مالی قوی نداشته باشید، بعد از مدتی شکست خواهید خورد.

 برای اینکه بتوانید تبدیل به یک دی جی حرفه ای شوید، باید به این کار علاقه داشته باشید. باید بدانید چگونه می توانید علاقه خود به موسیقی را وارد حرفه خود کنید. همچنین باید پلتفرمی که می خواهید در آن محتوای خود را با کاربران به اشتراک بگذارید مشخص کنید؛ چراکه پلتفرمی که مخاطب در آن کار های شما را می شنود می تواند خیلی روی موفقیت شما تاثیر بگذارد. پرسیدن این دست از سوالات می تواند دید بسیار خوبی از دی جی شدن و آینده آن جلوی رویتان بگذارد. در صورتی که به این کار علاقه دارید و به سوالات خود در زمینه دی جی شدن پاسخ دادید، وقت آن است که اهداف خود را مشخص کنید و مهارت های لازم برای دی جی شدن را یاد بگیرید.

نتیجه گیری

دی جی که مخفف کلمه Disk Jockey است، به فردی گفته می شود که توانایی کار با میکسر بورد و اجرای آهنگ های از پیش ضبط شده به شکلی متفاوت با توجه به فضا و جو محیط را دارد. در گذشته ای نه چندان دور دی جی چندان به رسمیت شناخته نمی شد؛ اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود فناوری ها و دستگاه های مختلف دی جی، این مهارت به عنوان یک شغل و حرفه محسوب می شود. برای کسانی که قصد دارند به تازگی وارد این حوزه شوند، در این مقاله یک سری آموزش دی جی ابتدایی و یک سری نکات مرتبط با این موضوع آورده شد که با مطالعه آن می توانید یک دید کلی از دی جی و دی جی شدن به دست آورید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *